Wyspa Sobieszewska


[pobierz] 0.2 MB ptasi-piknik-05

Zapraszamy wszystkich na Ptasi Piknik który odbędzie się w rezerwacie "Ptasi Raj" w sobotę 23 maja o godz. 11:00

[pobierz] 4.1 MB sobieszewo-mapa_-do-druku

 

W załączeniu przedstwiamy Państwu aktualną mapę WYSPY SOBIESZEWSKIEJ przygotowaną przez Lokalną Organizację Turystyczną

WODA NA WYSPIE

Kąpielisko strzeżone
Kąpielisko strzeżone

 

 

Wyspa Sobieszewska (Sobieszewo) to nadmorska dzielnica Gdańska, oddalona od centrum miasta o 15 km. Jest jedną z 3 wysp polskiego pobrzeża Bałtyku i jedyną polską wyspą, która powstała w wyniku działalności człowieka. Ponadto od 1994 r. Wyspa Sobieszewska posiada statut wyspy ekologicznej, który gwarantuje otoczenie przychylne ludzkim potrzebom. Walory przyrodnicze i mikroklimat Wyspy sprawiają, że jest to idealne miejsce do spędzenia urlopu.. Zapraszamy!

mapa wyspy
mapa wyspy

 

 Wyspa Sobieszewska ze swoimi piaszczystymi, szerokimi plażami jest jednym z najpiękniejszych kąpielisk polskiego wybrzeża. To także raj dla piechurów, cyklistów, wodniaków. Fantastyczne plenery znajdą tu fotograficy, a zainteresowani historią odkryją wiele ciekawostek. Czyż nie warto więc być tam gdzie naprawdę szumi morze?... Zapraszamy - odkryj swoją Wyspę!

Kamienna                   Grobla
Kamienna Grobla

 

 
Jedną z najwiekszych atrakcji Wyspy jest rezerwat przyrody "Ptasi Raj"o powierzchni 188 ha,ktory  znajduje się w północno-zachodniej części Wyspy Sobieszewskiej. Został założony w 1959 roku. W skład jego wchodzą 2 przymorskie jeziora (jez. Karaś i jez. Ptasi Raj). Jeziora otacza szeroki pas trzcin, a dawne nadmorskie łąki porastają nasadzenia olchy.Większe jezioro Ptasi Raj od morza oddziela Mierzeja Messyńska, a od Wisły Śmiałej malownicza, XIX-wieczna kamienna grobla. Głównym celem ochrony jest zachowanie kompleksu przybrzeżnych jezior, bagien i wydm, jako miejsca odpoczynku ptaków przelotnych.

"Mewia Łacha"
"Mewia Łacha"

 

Rezerwat przyrody "Mewia Łacha", utworzony w 1991 roku, znajduje się w północno-wschodniej części Wyspy Sobieszewskiej, zajmując powierzchnię 19 ha. Północną i zachodnią jego granicę stanowi morze, od strony południowej przylega do namorskiego boru sosnowego, a od wschodniej - do ujściowego odcinka Wisły Przekop.